Anlaşmalı Boşanma Nedir

Anlaşmalı Boşanma Nedir

Anlaşmalı boşanma, tarafların boşanma sonrasında oluşabilecek sorunlar için önceden anlaşmasını kapsamaktadır. Anlaşmalı boşanmalarda taraflar velayet, nafaka, tazminat gibi konularda anlaşmaya vararak boşanma davası açmaktadır. Anlaşmalı boşanmaların en önemli özellikleri arasında davanın kısa sürmesi sayılabilir. Tarafların birbirleri ile anlaşarak boşanma kararı vermeleri sonrasında anlaşmalı boşanma nedir sorusu ortaya çıkabilmektedir. Anlaşmalı boşanma sürecinin başlayıp tamamlanabilmesi için bazı şartlar vardır. Bu şartları taşımayan boşanma davaları anlaşmalı boşanma olarak kabul görmeyebilir. Bu şartların karşılanması anlaşmalı boşanma davalarının başlayıp tamamlanabilmesi için gereklidir.

Anlaşmalı boşanma sözleşmesi, anlaşmalı boşanma davasının başlangıç noktası olarak kabul edilebilir. Tarafların boşanma kararı sonrasında velayet, nafaka, tazminat, mal varlığının paylaşımı gibi her türlü maddenin yer alabileceği boşanma sözleşmesi anlaşmalı boşanma için çok önemlidir. Tarafların boşanmasından sonra, oluşacak tüm paylaşımlar ve uyulması gereken kurallar bu sözleşmede madde madde yazılabilir. Tarafların bu maddeler üzerinde mutabık kalmaları sonucunda boşanma sözleşmesi imzalanarak hukuki bir belge haline getirilir. Boşanma sözleşmesi yapılırken yanınızda profesyonel bir avukatın olması haklarınızın daha iyi savunulması için çok önemlidir. Avukatınız sayesinde yasal haklarınız hakkında bilgi sahibi olarak taleplerinizi daha doğru belirleyebilirsiniz. Bu süreç içerisinde mağduriyet yaşamamak için işinde profesyonel bir avukattan destek almanızı tavsiye ederiz. Ayrıca avukatınızdan anlaşmalı boşanma nedir sorunuza detaylı bir bilgilendirme alarak sürece girmeniz çok daha doğru olacaktır. anlaşmalı boşanma sözleşmesi anlaşmalı boşanma nafaka anlaşmalı boşanma şartları anlaşmalı boşanma dilekçesi anlaşmalı boşanma yorumları anlaşmalı boşanma ücreti anlaşmalı boşanma davasında hakim ne sorar anlaşmalı boşanma mal paylaşımı

Anlaşmalı Boşanma Davası Nedir

Anlaşmalı boşanma davasının ilgili mahkeme tarafından değerlendirilip sonuca bağlanabilmesi için bir takım şartları karşılaması gerekir. Bu şartların birincisi; son verilmek istenilen evliliğin bir yıldan uzun olması gerektiğidir. Daha net açıklamak gerekirse anlaşmalı boşanma davası açılabilmesi için çiftlerin dava açmak istedikleri tarihten en az bir yıl önce evlenmiş olmaları gerekir. Bu şartın aranma nedeni olarak, yeni evlenen çiftlerin ailelerini korumaları ve birbirlerini tanımaları için zamana ihtiyaç duymalarını sayabiliriz. Bir yılı doldurmayan evlilikler de anlaşmalı boşanma davası açılmaması çiftlerin hiç bir şekilde boşanamayacakları anlamına gelmez. Bir yılı doldurmayan çiftlerin boşanma davaları çekişmeli boşanma davası olarak görülebilir. Fakat şuanda bu yazımızın konusu anlaşmalı boşanma nedir olduğu için çekişmeli boşanma davasına giriş yapmıyoruz.

Anlaşmalı boşanma nafaka, velayet, mal varlığı gibi konuları kapsadığını belirtmiştik. Bu konuların herbirinde eksiksiz anlaşmaya varılması, anlaşmalı boşanmanın olmazsa olmazları arasındadır. Ayrıca Anlaşmalı boşanma davasının açılabilmesi için tarafların ikisinin de anlaşmalı boşanma davası açma taleplerini mahkemeye bildirmesi gerekir. Tarafların birisinin anlaşmalı boşanma davası açması diğer tarafında bu davayı kabul etmesi de aynı işi görebilmektedir. Bu şekilde anlaşmalı boşanma davasının yolu açılmış olacaktır. Anlaşmalı boşanma şartları arasında sayılan, tarafların dava konusunda hem fikir olmaları, anlaşmalı boşanma davalarının başlayabilmesi için ilk adım olarak sayılabilir. Ayrıca anlaşmalı boşanma dilekçesi bu aşamada hazırlanıp ilgili mahkemeye sunulmaktadır. Anlaşmalı boşanma sürecini başlatmak isteyen tarafların her konuda anlaşmış olmaları çok önemlidir. Herhangi bir anlaşmazlığın olması, davanın anlaşmalı boşanma davası sürecine girmesine engel teşkil edebilmektedir.

Anlaşmalı boşanma nedir sorusunu araştıran insanların bilmesi gereken en önemli anlaşmalı boşanma şartı, tarafların hakim huzurunda boşanma isteklerini söylemelerinin gerektiğidir. Taraflar dilekçe olarak boşanma isteklerini belirtmiş olabilirler fakat hakim karşısında bu isteklerini sözlü olarak belirtmeleri gerekmektedir. Eğer hakim taraflardan birisinin gerçekten boşanmak istemediğine karar verirse, boşanma davasını, anlaşmalı boşanma durumundan çıkarabilir. İşte bu yüzden hakim karşısında tarafların boşanma isteklerini net bir şekilde sözlü olarak ifade etmeleri gerekir. Anlaşmalı boşanma davasında hakim ne sorar sa taraflar cevaplamalıdır. Hakim tarafları dinledikten sonra, çiftin anlaşmalı boşanma kararına ikna olursa gerekli işlemleri yapacaktır.

Anlaşmalı boşanma davasının hakim tarafından kabul edilmesinden sonra davanın karara bağlanabilmesi için tarafların anlaşma şartlarında hemfikir olduğunun teyidi istenir. Anlaşma şartlarında herhangi bir problem olmaması durumunda hakim davayı sonuçlandırıcaktır.

Anlaşmalı boşanma nedir başlıklı yazımızda genel bilgiler bulabilirsiniz. Herhangi bir mağduriyet yaşamamanız için ilgili alandan bir avukattan destek almanızı tavsiye ederiz.