Çekişmeli Boşanma Nedir

Çekişmeli Boşanma Nedir

Boşanmak isteyen çiftlerin boşanma işlemlerinin resmiyet kazanabilmesi için ilgili mahkemeler tarafından boşanma kararının yasal olarak verilmesi gerekir. Taraflardan bir tanesi veya her ikisi de boşanma davası sürecini başlatabilir. Boşanma davaları anlaşmalı boşanma ve çekişmeli boşanma olmak üzere ikiye ayrılır. Bu makalemiz çekişmeli boşanma nedir sorusu üzerine olacaktır. Çekişmeli boşanma davası, boşanmak isteyen çiftlerin boşanmak istemelerine neden olan unsurları mahkeme hakimi önünde dile getirmeleri üzerine gerçekleşir. Daha çok evlilik sonrası haklar konusunda anlaşamayan çiftlerin çekişmeli boşanma davası açtıkları gözlemlenmektedir.

Çekişmeli boşanma davasına konu olan konular genelde, çocuk varsa çocuğun velayeti, evlilik sonrası çocuğa veya evlilik sonrası yoksulluk düzeyine düşecek taraf için nafaka veya tazminat gibi konulardır. Çekişmeli boşanma davalarında yukarıda belirttiğimiz konuların herhangi birinden ötürü anlaşamayan taraflar çekişmeli boşanma davası açabilirler. Çekişmeli boşanma davaları, anlaşmalı boşanma davalarına göre biraz daha uzun sürebilmektedir. Anlaşmalı boşanma davalarında karar çoğunlukla ilk celsede çıkarken, çekişmeli boşanma davalarında, davanın karara bağlanması biraz daha uzun sürebilmektedir. Çekişmeli boşanma nedir sorusu genelde tarafların birbiri ile boşanma şartları konusunda anlaşamamaları üzerine ortaya çıkmaktadır.

Çekişmeli Boşanma Davası Nedir

Çekişmeli boşanma davalarında süreç zor ve yorucu olabilmektedir. Tarafların bir yada daha çok konuda uzlaşmaya varamamaları sürecin uzamasına neden olabilmektedir. Sürecin uzun olması tarafları yıpratan bir süreci ortaya çıkarmaktadır. Çekişmeli boşanma davası açmadan önce çekişmeli boşanma davası nedir şeklinde araştırma yapılması bu sürece girecekler için faydalı olacaktır. Çekişmeli boşanma nedir sorusunun cevabını ararken, çekişmeli boşanma davalarının en önemli etkenlerinden bir tanesinin de işinde profesyonel olan bir boşanma avukatı ile çalışmak olduğunu görebilirsiniz.

Çekişmeli boşanma ne kadar sürer sorusunun net bir cevabını vermek biraz zordur. Her boşanma davasının kendi içerisinde, farklı olan durumları olabilir. Ayrıca çekişmeli boşanma davasına konu olan anlaşmazlıkların belirlenip davanın sonuca bağlanması her dosya için farklı süreç gerektirebilir. Örneğin çekişmeli boşanma davalarında nafaka miktarının belirlenmesi her davada aynı sürede olmayabilir. Tarafların dinlenmesi mali durumların incelenmesi gibi bir çok farklı etken dava sürecini doğrudan etkileyebilir. Anlaşmalı boşanma davalarında bu gibi sorunlar tarafların anlaşması ile tamamlandığı için süreç çok daha kısadır.

Çekişmeli Boşanma Davası Nasıl Açılır

Çekişmeli boşanma davası nedir sorusuna yanıt verdiğimize göre, çekişmeli boşanma davası nasıl açılır sorusuna artık yanıt verebiliriz. Çekişmeli boşanma davasının başlayabilmesi için taraflardan herhangi birisinin boşanma talebini dilekçe haline getirerek kanıtlar ile beraber ilgili mahkemeye vermesi yeterlidir. Çekişmeli boşanma davalarında sıkı bir takibin yapılması gerekir. Alanında uzman bir avukat ihtiyacınız, tam bu noktada ortaya çıkacaktır. İşlemlerin takibinin yapılması ve gerekli durumlarda bilgilendirilmeniz için avukatınızın profesyonel ve işinde iyi bir avukat olması gerekir. Çekişmeli boşanmada davalı gelmezse veya başka beklenmedik durumlarda avukatınızın devreye girip haklarınızı savunması, yapılması gerekenleri yapması sizin faydanıza olacaktır.

Çekişmeli boşanma davasında maddi durum incelemesi çok önemli bir husustur. Özellikle nafaka konularında nafaka talep edilen kişinin maddi durumunun araştırılması ve araştırma sonucunda maddi gücü oranında nafaka bağlanması söz konusudur. Karşı tarafın maddi gücü hakkında bilgilendirmeleri avukatınız aracılığı ile mahkemeye sunabilirsiniz. İşinde iyi olan bir avukat ile bu süreci geçmeniz haklarınızı almanız konusunda çok önemlidir. Çekişmeli boşanma davası ücreti ile alakalı detaylı bilgiyi, tutmayı düşündüğünüz avukattan rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Çekişmeli boşanma nedir başlıklı yazımızda çekişmeli boşanmaya dair genel bilgiler bulunmaktadır. Yasal haklarınızın neler olduğunu öğrenmek ve mağduriyete uğramamanız için profesyonel bir avukattan destek almanızı tavsiye ederiz.